Nasledujúce riadky sa snažia o čo najobjektívnejšie zhodnotenie situácie a načrtnutie niektorých našich plánov do budúcna. V prípade, že sa budú zdať niektoré informácie neúplné alebo budete potrebovať ďalšie informácie, neváhajte ma kontaktovať na paliduda@gmail.com alebo 0911288227.

Pozadie, skúsenosti s podnikaním

Gastrobiznis je veľmi konkurenčné prostredie, čoho sme si vedomí.

Pavol Duda, športové gymnázium, aktívne sa venujem športu 15 rokov, v minulosti práca v rodinnom fitnescentre.

Milan Pjatak, osobný tréner, živnostník, zakladateľ skupiny Mikki fit&slim, ktorou prešlo viac ako 400 členov (skupinové cvičenia).
Vzhľadom na naše pozadie, skúsenosti a prostredie, v ktorom sa pohybujeme, sme cítili dopyt po zdravej strave alebo možnosť nájsť zariadenie, kde by sme našli v ponuke jedlá s vyššou pridanou hodnotou. Zároveň sme sa denne stretávali s ľuďmi, ktorí by mohli byť našou cieľovou skupinou a tak sme pre nich chceli otestovať produkt. Výsledkom tohto je založenie Jedalnicek.com ako donášky so zdravou stravou.

Začiatky.

Ako prvé sme našli reštauráciu, ktorú chcel majiteľ odstúpiť, čo bolo pre nás ideálne (priestory sú v nájme, plne zariadená kuchyňa, cca 50+ miest na sedenie, ktoré sa aktuálne nevyužívajú, nie je potrebná žiadna rekonštrukcia). Našou prvou chybou bolo, že sme sa nedržali nášho plánu a prebrali sme prevádzku v stave, v akom sa nachádzala. Bola to reštaurácia s pizzeriou. Nechali sme sa presvedčiť, aby sme v tom pokračovali a popri tom začali budovať našu značku. Denné menu, poobede reštaurácia s pizzeriou. Po neuspokojivých tržbách – pravdepodobne aj našou vinou, keďže sme úplne bez skúsenosti robili niečo, čo sme nevedeli, sme po troch mesiacoch prevádzku zatvorili s tržbami niečo málo cez 4000€. S piatimi zamestnancami sme tak prišli o prvý kapitál, čas a energiu a s naším projektom sme ani nepohli.

Po zatvorení prevádzky sme zostavili prvé jedlá, zoštíhlili personál a jedlá si začali rozvážať sami. Keďže sme chceli našim jedlám dať punc inovatívnosti a ešte vyššiu pridanú hodnotu, rozhodli sme sa baliť ich do eco-obalov.

Jedlá sme začali ponúkať len ľuďom z nášho okolia. Prešli sme na pevnejšie obaly z cukrovej trstiny, pretože tieto sa v termoboxoch pod vplyvom teploty nedeformovali. Naša databáza jedál sa rozširovala. Po mesiaci sme sa začali viac sústreďovať na celkový koncept a plánovať menu na celý týždeň. Pri tomto koncepte fungujeme dodnes. Po piatich týždňoch sme sa dostali na tržby cez 4000€ pri 2 zamestnancoch. Rozvážame len obedy, 5 x do týždňa vlastnými autami. Aktuálne zamestnávame 1 kuchárku, 1 pomocnú kuchárku (na polovičný úväzok) a v najbližších dňoch plánujeme prijať šoféra, aby sme pridali tretiu trasu na rozvoz).

naše jedlá v začiatkoch

naše jedlá dnes

Filozofia

Naším cieľom nie je robiť úplný „clean food“, aký ponúkajú dnešné „krabičkové“ spoločnosti. Myslíme si, že je dlhodobo neudržateľné stravovať sa z mäsa na vode, zeleniny na pare, bez soli atď. (hlavne čo sa retailu týka). Chceme ľudom ponúkať aj klasické jedlá, pri príprave ktorých sa snažíme zameniť menej zdravé suroviny za zdravšie alternatívy. Máme za to, že je to dlhodobo viac udržateľný spôsob stravovania.

Vývoj tržieb a predaje.

Nasledujúci graf ukazuje počet predaných obedov za jeden týždeň t. j. 5 pracovných dní v rozmedzí od 25.9.2018 – 21.12.2018. Pokles v 6-tom týždni bol spôsobený dvoma sviatkami a to 30.10 a 1.11.

Ceny

Naša cenotvorba neprebiehala žiadnymi zložitými výpočtami. V regióne, v ktorom pôsobíme, sa cena za denné menu pohybuje v rozmedzí medzi 2,9€ – 4€. Keďže veríme, že naše jedlá majú vyššiu pridanú hodnotu (napr. sú bez muky a oleja), majú aj vyššie náklady na prípravu, za denné menu účtujeme 4,5€ vrátane dovozu zdarma. Vzhľadom na dopyty od klientov, že naše jedlá neobsahujú polievky, sme od decembra k menu zaradili krémové polievky nezahusťované múkou v hodnote 1€. Celková cena za denné menu vrátane polievky je teda 5,5€. V prípade, že sa nám podarí zefektívniť náklady na balenie, mohli by sme to pokladať za prémiovú sumu. (viac v odseku eco-obaly). Momentálne si polievky k obedom objednáva približne tretina zákazníkov.

Marketing

Marketing je oblasť, v ktorej zaostávame a doteraz sme sa spoliehali na ľudí, ktorých sme dokázali osloviť na priamo. Po 13 týždňoch nám tržby začali stagnovať, takže si myslíme, že naše prvé investície by mali ísť na marketing. Sme prítomný na sociálnych sieťach a dávame si záležať na vizuálnej stránke našich jedál. Skúšali sme aj platenú reklamu, sumárne však tieto výdavky neprekročili viac ako 100€ (máme v pláne presunúť prostriedky, ak sa nám podarí ušetriť na eco-obaloch).

Eco-obaly

Približne 10,3% našich tržieb spotrebujú práve obaly. Toto číslo je extrémne vysoké a podľa našich odhadov asi 5-násobne vyššie ako majú ostatné nám podobné prevádzky. Riešením by bol zatavovací stroj, ktorý by ušetril polovicu týchto nákladov.
Ďalším riešením je preniesť časť týchto výdavkov na zákazníka.
Tretím by bolo zaviesť donášku v plastových obaloch a zákazníci, ktorí by chceli eco-obal, by si zaň mohli priplatiť. (Riešenie, ktoré by sme chceli zaviesť len v krajnom prípade. Nie sme si istý, či je to zákonné, pretože ceny za jedlo musia byť konečné a prevádzky si nesmú účtovať za obal.)

Dôležité čísla

Približne 32% zákazníkov by sme mohli označiť ako pravidelných, objednávajú si na celý týždeň alebo mesiac dopredu, ide o najlojálnejších zákazníkov.

Platby, ktoré dostávame, by sme mohli rozdeliť nasledovne :
37% hotovosť
57% stravné lístky
6% bankový prevod alebo POS
údaje boli počítané za mesiac december

Budúcnosť

Keďže sme sa doteraz zameriavali iba na obedy, máme v pláne otvoriť celodennú prevádzku, ktorá bude fungovať po rozvoze obedov. Podľa našich odhadov by to mohlo zdvojnásobiť naše tržby. Vyžadovalo by si to nový personál a vozidlá na rozvoz. (jedno staršie vozidlo je majetkom firmy, nákup 1000€) rovnako by to však vyžadovalo znížiť náklady na obaly a zvýšenie výdavkov na marketing.